Nowe regulacje UE – Zakaz lamp UHP

Nowe regulacje UE – zakaz lamp UHP w projektorach: Co to oznacza dla branży AV? W ostatnich latach…
Projektor

Nowe regulacje UE – zakaz lamp UHP w projektorach: Co to oznacza dla branży AV?

W ostatnich latach widzieliśmy wiele zmian w regulacjach dotyczących produktów elektronicznych, a nowe przepisy wprowadzone przez UE z pewnością wpłyną również na przemysł audio-wizualny. Jedną z najnowszych zmian jest zakaz produkcji oraz importu projektorów wykorzystujących lampy UHP, który ma wejść w życie w 2026 roku, zgodnie z rozporządzeniem UE 2017/852.

Lampy UHP (Ultra-High Performance) są powszechnie stosowane w projektach komercyjnych i konsumenckich ze względu na ichnec jasność, trwałość i niski koszt. Jednakże, ze względu na zawartość rtęci, są one objęte zakazem zgodnie z najnowszymi regulacjami dotyczącymi produktów zawierających substancje niebezpieczne.

Dla branży AV, wprowadzenie tego zakazu może być istotnym wyzwaniem. Projektorów z lampami UHP używa się w różnych zastosowaniach, od prezentacji biznesowych po projekcje kinowe. Branża będzie musiała znaleźć alternatywne rozwiązania, które zapewnią równie wysoką jakość obrazu i wydajność, ale jednocześnie spełnią nowe wymagania regulacyjne.

Jednym z możliwych rozwiązań może być zwiększenie produkcji projektorów zasilanych diodami laserowymi lub lampami LED, które są bardziej ekologiczne i nie zawierają substancji niebezpiecznych.

W obliczu tych zmian, firmy z branży AV będą musiały być elastyczne i proaktywne w dostosowywaniu się do nowych regulacji. Warto śledzić rozwój technologii projekcyjnych oraz dostępne na rynku rozwiązania, aby jak najlepiej przygotować się na nadchodzące zmiany.

Jest to ważne wyzwanie, ale także okazja do innowacji i rozwoju nowych technologii, które będą bardziej zgodne z wymogami środowiskowymi. Współpraca między firmami, naukowcami i instytucjami regulacyjnymi będzie kluczowa dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i zachowania wysokiej jakości w branży AV.

Zakaz lamp UHP to nie koniec projektorów. Technologia laserowa jest dobrą alternatywą. 

Pomożemy w doborze odpowiedniego systemu Audio/Video – IntegratorAV

Zapoznaj się z naszą ofertą w sklepie – VirtualMeet.pl

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami – Instagram

Kontakt: biuro(@)integratorav.pl | +48 533-324-587

Total
0
Shares
Podobne Posty
Read More

Poly

Polycom to amerykańska firma zajmująca się produkcją i dystrybucją urządzeń i oprogramowania dla rynku komunikacji wideo i audio.…