OLED Vs. QLED

OLED i QLED to dwie popularne technologie ekranów telewizorów, które różnią się pod wieloma względami. Oto główne różnice…

OLED i QLED to dwie popularne technologie ekranów telewizorów, które różnią się pod wieloma względami. Oto główne różnice między nimi:

OLED (Organic Light Emitting Diodes):

 1. Technologia wyświetlania: W przypadku OLED każdy piksel składa się z organicznych diod emitujących światło. To oznacza, że każdy piksel może świecić samodzielnie, co umożliwia głęboką czerń i doskonały kontrast.
 2. Czerń i Kontrast: OLED oferuje niespotykany dotąd poziom czerni, ponieważ piksele są w stanie całkowicie wyłączyć swoje światło. To przekłada się na doskonały kontrast.
 3. Kąty Widzenia: OLED ma szeroki zakres kątów widzenia, co oznacza, że obraz pozostaje spójny nawet podczas oglądania z boku.
 4. Cienkie i Elastyczne Ekrany: Dzięki braku konieczności stosowania tradycyjnych podświetleń, ekrany OLED mogą być bardzo cienkie i nawet elastyczne.
 5. Szybkość Odświeżania: OLED ma bardzo szybką szybkość odświeżania, co jest ważne przy oglądaniu szybko poruszających się obrazów, takich jak w grach.

QLED (Quantum Dot Light Emitting Diodes):

 1. Technologia Wyświetlania: W QLED korzysta się z technologii diod LED, które emitują światło, a następnie przechodzi przez warstwę kropek kwantowych (quantum dots) w celu poprawy jakości kolorów i jasności.
 2. Jasność i Szczytowa Jasność: QLED ma potencjał do osiągnięcia wyższej jasności niż OLED, co jest korzystne przy oglądaniu w jasno oświetlonych pomieszczeniach.
 3. Trwałość: Ekrany QLED mają tendencję do wykazywania mniejszego ryzyka wypalania obrazu w porównaniu do OLED, co jest szczególnie ważne przy wyświetlaniu stałych elementów (np. logo).
 4. Zarządzanie Kolorami: Technologia quantum dots pozwala na lepsze zarządzanie kolorami, co przekłada się na bardziej precyzyjne odwzorowanie gamy barw.
 5. Cena: Telewizory QLED mogą być mniej kosztowne w produkcji niż OLED, co może wpłynąć na cenę dla konsumenta.
 6. Wydajność w Jasnych Pomieszczeniach: QLED może być bardziej odpowiedni do pomieszczeń o silnym oświetleniu, ze względu na potencjalnie wyższą jasność.

Podsumowując, wybór między OLED a QLED zależy od preferencji osobistych, warunków oglądania, a także budżetu. Jeśli zależy Ci na głębokiej czerni i doskonałym kontraście, OLED może być najlepszym wyborem. Jeśli zależy Ci na bardzo jasnym ekranie i bardziej precyzyjnym zarządzaniu kolorami, QLED może być lepszym rozwiązaniem.

Pomożemy w doborze odpowiedniego systemu Audio/Video – IntegratorAV

Kontakt: biuro(@)integratorav.pl | 533-324-587

Total
0
Shares
Podobne Posty
Read More

Certyfikowany Partner ATEN

Jesteśmy Certyfikowanym Partnerem ATEN – Co To Dla Ciebie Oznacza? Chcielibyśmy podzielić się z Wami fantastyczną wiadomością –…