Zabawa na najwyższym poziomie! Wybór audio i wygłuszenia do klubu

Firma LG jak zwykle zaskakuje. Dzięki zastrzeżonej technologii Black Coating zapewni sobie przełomową jakość wyświetlania obrazu.

Otwarcie klubu lub dyskoteki nie jest prostą sprawą. Nie dość, że trzeba spełnić wszystkie wymogi branży gastronomicznej, to niezwykłym wyzwaniem pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego sprzętu audio i zapewnienie, że dźwięk nie będzie brzmiał źle, bo inaczej nikt naszego lokalu nie będzie chciał odwiedzić. Niestety – dobór odpowiedniego audio nie jest prostą sprawą. Pod uwagę należy brać wiele parametrów nie samych głośników i wzmacniaczy, a nawet kształt i rozmiar pomieszczenia, w którym będą użytkowane.

Systemy audio

Wybór dobrego systemu audio do klubu wiąże się z dość wysokimi kosztami bo niestety, nie warto tu iść na kompromisy. Głosniki i kolumny to główna rzecz tworząca klimat takiego lokalu – jeśli dźwięk nie będzie przejrzysty a bas – sążny nikt nie będzie chciał do nas przychodzić. Na serwisach aukcyjnych znajdziemy wiele produktów podających się za “kolumny estradowe” w cenach nieprzekraczających kilkuset złotych. Mogą sprawdzić się w mniejszych lokalach, jednak na pewno nie takich, nastawionych na taniec i zabawę. W przypadku projektowania klubu lub dyskoteki powinniśmy postawić na najwyższej jakości rozwiązania sprawdzonych producentów, takich jak Harman czy JBL – obecne są one w ogromnej części klubów i chociaż jedna kolumna to koszt ponad 1000 złotych, to gwarantuje ona nam pewność dobrego dźwięku, równomiernie się roznoszącego i grającego na odpowiednich pasmach. Oczywiście – nie bez znaczenia pozostaje rola dźwiękowca, ale nie będzie poprawnych soundchecków i dobrych koncertów bez przyzwoitego systemu audio.

Wybór sprzętu audio do klubu

Planując zakup warto przygotować się na wydatek rzędu kilku – kilkunastu tysięcy złotych, przynajmniej wtedy, jeśli zależy nam na wypełnieniu sali na kilkaset osób. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie typy głośników (kolumny basowe, odsłuchy), wzmacniacz będący w stanie je zasilić i często również mikrofon oraz porządny klubowy mikser i odtwarzacze dla DJ-a (tutaj od lat zdecydowanie królują systemy marki Pionieer).

Wygłuszenia

To niezwykle ważna kwestia w przypadku odpowiedniego planowania audio w klubach. Wygłuszenie przy suficie, na ścianach i w rogach sprawia, że zanika niepotrzebne echo, a co za tym idzie, dźwięk jest dostarczany do słuchaczy w bliższej oryginałowi formie. Ekstremalnie wysokie lub niskie dźwięki często mogą dostarczać dyskomfortu, szczególnie w salach, w których impreza wrze na dobre i system audio gra bardzo głośno. Wibracje od basu mogą zbierać się na przykład w kątach budynku, co może być nieprzyjemne dla osób zajmujących stolik czy tańczących w takim miejscu.

Synchronizacja z systemami wizualnymi

W wielu klubach i dyskotekach doświadczenie opiera się na połączeniu działania systemów audio i wideo. Efekt wow mogą wywołać światła zsynchronizowane z tempem utworu czy dodatkowo wyświetlane za DJ-em obrazy. Jeśli cały projekt przygotowywany jest przez jedną firmę zajmującą się systemami audio-wideo to bez problemu powinni oni połączyć działanie głośników i świateł w klubie. Wiele nowoczesnych reflektorów PAR LED jest wyposażonych w porty, pozwalające podpiąć je do systemów audio.

Total
0
Shares
Podobne Posty