Otwarcie klubu lub dyskoteki nie jest prostą sprawą. Nie dość, że trzeba spełnić wszystkie wymogi branży gastronomicznej, to niezwykłym wyzwaniem pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego sprzętu audio i zapewnienie, że dźwięk nie będzie brzmiał źle, bo inaczej nikt naszego lokalu nie będzie chciał odwiedzić. Niestety – dobór odpowiedniego audio nie jest prostą sprawą. Pod uwagę należy brać wiele parametrów nie samych głośników i wzmacniaczy, a nawet kształt i rozmiar pomieszczenia, w którym będą użytkowane.
Systemy audio
Wybór dobrego systemu audio do klubu wiąże się z dość wysokimi kosztami bo niestety, nie warto tu iść na kompromisy. Głosniki i kolumny to główna rzecz tworząca klimat takiego lokalu – jeśli dźwięk nie będzie przejrzysty a bas – sążny nikt nie będzie chciał do nas przychodzić. Na serwisach aukcyjnych znajdziemy wiele produktów podających się za “kolumny estradowe” w cenach nieprzekraczających kilkuset złotych. Mogą sprawdzić się w mniejszych lokalach, jednak na pewno nie takich, nastawionych na taniec i zabawę. W przypadku projektowania klubu lub dyskoteki powinniśmy postawić na najwyższej jakości rozwiązania sprawdzonych producentów, takich jak Harman czy JBL – obecne są one w ogromnej części klubów i chociaż jedna kolumna to koszt ponad 1000 złotych, to gwarantuje ona nam pewność dobrego dźwięku, równomiernie się roznoszącego i grającego na odpowiednich pasmach. Oczywiście – nie bez znaczenia pozostaje rola dźwiękowca, ale nie będzie poprawnych soundchecków i dobrych koncertów bez przyzwoitego systemu audio.
Planując zakup warto przygotować się na wydatek rzędu kilku – kilkunastu tysięcy złotych, przynajmniej wtedy, jeśli zależy nam na wypełnieniu sali na kilkaset osób. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie typy głośników (kolumny basowe, odsłuchy), wzmacniacz będący w stanie je zasilić i często również mikrofon oraz porządny klubowy mikser i odtwarzacze dla DJ-a (tutaj od lat zdecydowanie królują systemy marki Pionieer).
Wygłuszenia
To niezwykle ważna kwestia w przypadku odpowiedniego planowania audio w klubach. Wygłuszenie przy suficie, na ścianach i w rogach sprawia, że zanika niepotrzebne echo, a co za tym idzie, dźwięk jest dostarczany do słuchaczy w bliższej oryginałowi formie. Ekstremalnie wysokie lub niskie dźwięki często mogą dostarczać dyskomfortu, szczególnie w salach, w których impreza wrze na dobre i system audio gra bardzo głośno. Wibracje od basu mogą zbierać się na przykład w kątach budynku, co może być nieprzyjemne dla osób zajmujących stolik czy tańczących w takim miejscu.
Synchronizacja z systemami wizualnymi
W wielu klubach i dyskotekach doświadczenie opiera się na połączeniu działania systemów audio i wideo. Efekt wow mogą wywołać światła zsynchronizowane z tempem utworu czy dodatkowo wyświetlane za DJ-em obrazy. Jeśli cały projekt przygotowywany jest przez jedną firmę zajmującą się systemami audio-wideo to bez problemu powinni oni połączyć działanie głośników i świateł w klubie. Wiele nowoczesnych reflektorów PAR LED jest wyposażonych w porty, pozwalające podpiąć je do systemów audio.