Wideo i telekonferencje – know-how

Jak się zachować i czego unikać podczas wideokonferencji. Naprawdę krótkie wprowadzenie.

Może się wydawać, że nie ma nic prostszego niż wideo i telekonferencje. Rzeczywistość potrafi jednak zweryfikować realia zdalnego porozumiewania się w najmniej spodziewany sposób. Warto pamiętać wiec czego należy unikać podczas wideo połączenia zarówno z naszymi kontrahentami jak i kolegami
z pracy.

PUŁAPKI WIDEOKONFERENCJI I JAK ICH UNIKNĄĆ

Może się wydawać, że nie ma nic prostszego niż wzięcie udziału w wideokonferencji. Rzeczywistość potrafi jednak zweryfikować realia zdalnego porozumiewania się
w najmniej spodziewany sposób. Warto pamiętać wiec czego należy unikać podczas wideo połączenia zarówno z naszymi kontrahentami jak i kolegami z pracy.

KONTROLA PRZESTRZENI podczas wideo i telekonferencji

Przede wszystkim należy zadbać o to, by zniwelować wszelkie dźwięki mogące zakłócać wideo i telekonferencje. Jeśli za oknem robotnicy z zaciekłością godna lepszej sprawy atakują nawierzchnie młotem pneumatycznym – zamknąć okno.
Wodę na herbatę zagotować przed nawiązaniem połączenia tak by gwizd czajnika
nie deprymował rozmówców. Warto powiadomić osoby z najbliższego otoczenia,
że będziemy brać udział w wideokonferencji i prosimy o zachowanie ciszy.
Jeżeli istnieje taka możliwość najlepiej zamknąć się w oddzielnym pomieszczeniu
i pamiętać o wyciszeniu swojego telefonu.

wideo i telekonferencje

wideo i telekonferencje jak na załączonym obrazku

Podczas nawiązywania połączenia należy tez pamiętać, jak będziemy wyglądać
na ekranie rozmówcy. Twarz powinna być doświetlona, widoczna w całości. Nie należy siedzieć ani za blisko ani zbyt daleko od kamery. Unikaj również „dolnych” ujęć – najlepiej wygląda twarz w ujęciu poziomym lub lekko z góry. Upewnij się również, czy przestrzeń dookoła ciebie jest uprzątnięta. Bałagan na biurku i w tle to nie najlepszy ozdobnik rozmowy.

KONTROLA WYGLĄDU podczas wideokonferencji

Jak nas widza tak nas piszą. Podczas pracy zdalnej prowadzonej z domu nie musimy martwic się o nasz strój. Najczęściej zakładamy to w czym jest nam najwygodniej,
a to powyciągany t-shirt, luźna bluza czy spodnie od dresu. Jednakże podczas spotkania o charakterze oficjalnym, nawet zdalnym, niekoniecznie może być dobrze odebrane… Staraj się więc wyglądać tak, jak byś brał udział w osobistym spotkaniu.

Unikaj też wzorzystych, krzykliwych wzorów. Należy Pamiętać też o tym, że niektóre kamery ustawiają jasność automatycznie, co przy jednolicie białej lub czarnej koszuli nasza twarz może stać się niewidoczna.

kontrola zachowania podczas wideokonferencji

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu warto przed pierwszym użyciem oprogramowania do wideokonferencji wypróbować je „na sucho”. Upewnij się, czy „przypadkiem” nie wyrwiesz kabla zasilającego tym samym przerywając spotkanie. Jeśli prowadzisz wideokonferencję przy pomocy urządzenia mobilnego zadbaj o to, aby jego bateria była zawczasu naładowana.

Biorąc udział w spotkaniu w szerszym gronie nie przerywaj mówiącemu, gdy chcesz
o coś zapytać – użyj czatu lub podnieś rękę sygnalizując, że także pragniesz zabrać głos
i poczekaj na jego przyznanie. Zabieranie głosu przez kilak osób na raz może rozłożyć
na łopatki każdą wideokonferencję.

wideo i telekonferencje w praktyce

Dobrym pomysłem jest także wyłączanie swojego mikrofonu w czasie, gdy nie zabieramy głosu. Może on bowiem wychwytywać dźwięki tła, sprzęgać się z odebranym właśnie superpilnym połączeniem. No i nie kichniesz głośno tak, by wszystkim przeszkodzić.

Analogicznie, jeżeli będziesz musiał na chwilę się oddalić wyłącz opcję wideo,
tak by dodatkowy ruch nie zakłócał przebiegu spotkania.

Stosując się do tych kilku prostych zasad zobaczysz, że nawet trudne i wymagające wideokonferencje można odbyć z minimalnym poziomem stresu.
Wideo i telekonferencje już takie są.

Potrzebujesz pomocy przy wyposażaniu biura w nowoczesny sprzęt audio\video? Zapraszamy do kontaktu.

wideo i telekonferencje w praktyce sa znacznie prostsze niz mogłoby się wydawać.

Total
0
Shares
Podobne Posty
Read More

Poly

Polycom to amerykańska firma zajmująca się produkcją i dystrybucją urządzeń i oprogramowania dla rynku komunikacji wideo i audio.…