Mamy już projektor. Chcielibyśmy coś z niego obejrzeć. Musimy wiec kupić ekran. Dlaczego nie miałby to być ekran projekcyjny Kauber? KAUBER to polska firma specjalizująca się w produkcji i dystrybucji ekranów projekcyjnych oraz akcesoriów
dla instalacji wideo. Przede wszystkim jednak gros ich oferty to wysokiej jakości ekrany elektryczne.
Zanim przejdziemy do omówienia głównych linii produktowych, słów kilka o samych ekranach.
JAK DOBRAĆ EKRAN – POWIERZCHNIA
Na pierwszym miejscu istotne jest, abyśmy dobrali dla ekranu projekcyjnego odpowiednią powierzchnię. Chodzi głównie o to, by w panujących w danym pomieszczeniu warunkach osiągnąć optymalne odwzorowanie wyświetlanego obrazu.
Jeżeli ekran ma zawisnąć w pomieszczeniu, które może zostać zaciemnione na czas projekcji, sugerowany byłby wybór powierzchni szarej. Dzięki jej właściwościom możemy uzyskać najlepszy kontrastu wyświetlanego obrazu.
W przypadku kiedy ekran znajduje się w pomieszczeniu, którego nie możemy zaciemnić, powinniśmy zdecydować się na białą powierzchnię. Pozwoli ona uzyskać doskonały obraz również w jaśniejszym pomieszczeniu. Oczywiście w takiej sytuacji w połączeniu
z ekranem winien funkcjonować projektor o odpowiednio dużej jasności.
KIEDY EKRAN ZASŁANIA GŁOŚNIKI
Czasami zdarzy się tak, że z różnych względów głośniki muszą być umieszczone z tyłu rozwiniętej powierzchni ekranu. Mamy wtedy do czynienia z tzw. konflikt rozmieszczenia źródeł dźwięku. W takim przypadku zastosowanie znajduje ekran, którego powierzchnia wykonana jest z odpowiednio przepuszczającego dźwięk materiału. powierzchni.
W ten sam sposób konstruowane są tradycyjne ekrany kinowe, w których źródło dźwięku umieszczone jest bezpośrednio za ekranem.
KIEDY EKRAN DZIAŁA W TERENIE
Czasami sytuacja wymusza instalacje w dużych przestrzeniach, czy to podczas pokazów plenerowych, czy podczas eventów. Tym samym projektor musi znajdować się z tyłu ekranu. Mamy wtedy do czynienia z tzw. projekcją wsteczną. Wymusza ona niejako użycie bardziej przepuszczalnych powierzchni. pomimo zupełnie innej charakterystyki produktu powierzchnie takie również posiadają doskonałe parametry wyświetlania obrazu.
GDY JUŻ DOKONAŁEŚ WYBORU
… ale jeszcze nie dokonałeś zakupu pamiętaj: ważne jest aby zamówić ekran posiadający czarną ramkę. Dzięki niej łatwiej dokonasz kalibracji projektora i znacząco poprawisz kontrast wyświetlanego obrazu.
JAK DOBRAĆ ROZMIAR EKRANU
Zastanawiając się jaki rozmiar ekranu wybrać przede wszystkim musimy zastanowić się, do jakiego celu będzie nam on służył. Jeśli głównie planujemy oglądać filmy czy koncerty, możemy śmiało pokusić się o większy ekran. Mniejszy format w zupełności wystarczy nam do tego, by spędzać przed nim wiele godzin dziennie, czy to używając go w formie telewizora, czy też do grania na konsoli. Innymi słowy, ważne jest to, czy nie męczy nas oglądanie filmów w tradycyjnym kinie na wielkim ekranie. Dlatego, jeśli podczas długiej projekcji doświadczamy zmęczenia lub dyskomfortu pamiętajmy, iże domowa instalacja ekranu projekcyjnego pozwala uzyskać proporcje ekranu względem odległości identycznie jak w multipleksie.
Można śmiało przyjąć zasadę, iż wielkość ekranu nie powinna być większa niż połowa odległości ekranu od kanapy. Ponadto wysokość zawieszenia ekranu należy dobrać
tak, by podczas projekcji nie unosić głowy.
JAK DOBRAĆ TYP EKRANU
Oczywiście najbardziej optymalnym typem ekranów projekcyjnych jest ekran ramowy. Jego największą zaletą jest idealnie płaska powierzchnia. Niestety wiąże się to ze stałym wyłączeniem części powierzchni na ścianie. Prawdę powiedziawszy nie stanowi
to żadnego problemu, jeżeli ma on być stałym elementem wyposażenia sali konferencyjnej czy pomieszczenia kinowego.
Stosunkowo najbardziej popularnym i uniwersalnym rozwiązaniem jest ekran elektryczny, którego powierzchnia projekcyjna rozwijana jest wyłącznie na czas projekcji. Obudowa mieszcząca maszynerię ekranu mocowana jest na stałe do sufitu albo do ściany. Dzięki temu nie będzie kolidowała z wiszącymi na ścianie ozdobami, czy telewizorem. Podsumowując największą zaletą elektrycznych ekranów projekcyjnych jest możliwość trzymania ich niejako w ukryciu. Wystarczy bowiem rozwinąć ekran tuż przed projekcją
by zamienić salon w prawdziwe kino a dowolne pomieszczenie w salę konferencyjną.
LINIA RED LABEL 1,8M – 3M
Red Label to seria ekranów elektrycznych dedykowana prawdziwym kinomanom.
Charakterystyczną cechą Red Label jest to, że ekran wysuwa się z przodu kasety, co daje większy odstęp pomiędzy powierzchnią projekcyjną a ścianą. Umożliwia to instalację ekranu bezpośrednio nad elementami wystroju: obrazem, tablicą czy płaskim monitorem. Szczególny nacisk projektanci położyli na umożliwienie szybkiej i intuicyjnej instalacji.
LINIA BLUE LABEL 1,8M – 4,5M
Wyjątkowo nowocześnie zaprojektowany elektryczny ekran projekcyjny Kauber w aluminiowych obudowach. Ponadczasowe wzornictwo oraz szeroki wybór powierzchni projekcyjnych sprawia, ze stają się niezbędnym elementem wyposażenia sal konferencyjnych. Wersja Tensioned posiada odpowiednio zaprojektowany system napinaczy. Dzięki temu otrzymujemy płaską powierzchnię projekcyjną. W połączeniu z rozmiarem (model Blue Label XL ma 4,5 m szerokości w podstawie) sprawia to, że są najczęściej wybieranymi ekrany do kina domowego. Napęd ekranu stanowi silnik francuskiej firmy Somfy, posiadający 5-letnią gwarancję.
LINIA INCEILING 1,8 – 4,5M
InCeiling to typ elektryczny ekran projekcyjny przeznaczony w pełni do do zabudowy
w sufitach podwieszanych. Praktycznie zaprojektowany, dzięki aluminiowej obudowie posiada wiele ułatwień montażowych. Ten typ również został wyposażony w system napinaczy co pozwala uzyskać mu płaską powierzchnię projekcyjną. Identycznie
jak w przypadku BLUE LABEL ekran na pędzany jest silnikiem francuskiej firmy Somfy.
Jego gwarancja obejmuje okres 5 lat.
LINIA WHITE LABEL 1,8 – 2,4M
Bardzo mała, elegancka obudowa z aluminium powoduje, że elektryczny ekran projekcyjny Kauber linii White Label doskonale wkomponują się zarówno w przestrzeń biurową tak jak i konferencyjną. Oczywiście ta własnie seria została zaprojektowana z myślą o biurach, salach szkoleniowych, konferencyjnych i wykładowych. Dlatego obudowę ekranu wykonano z aluminium. Nie wspominając o atrakcyjnym wyglądzie zmniejsza to wagę ekranu w stosunku do porównywalnych konstrukcji stalowych.
LINIA FRAME 1,5 – 7,5M
W przypadku Lini Frame mamy do czynienia z ekranami ramowymi o idealnie napiętej powierzchni projekcyjnej. Efekt ten uzyskano przez naciągnięcie materiału
na aluminiową konstrukcję. Również ta seria dedykowana jest dla wymagających użytkowników. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć zastosowanie w aulach wykładowych, jak również do kina domowego.
LINIA LARGE SCREENS 5 – 12M
Na pierwszym miejscu ekrany wielkoformatowe przeznacza się do instalacji w aulach wykładowych, dużych salach konferencyjnych lub widowiskowych (ich szerokość
w podstawie wynosi od 5 do 12 m). Po drugie dzięki możliwości bezszwowego łączenia powierzchni projekcyjnych można stosować je do montażu na konstrukcjach scenicznych. Silnik Somfy – 5 lat gwarancji.
LINIA ECONO 1,5 – 2,4M
Seria Econo obejmuje trzy rodzaje ekranów. Proponowane w tych przypadkach, gdzie liczy się jakość za rozsądną cenę. Dzięki ujednoliceniu wszystkich komponentów osiągnięto obniżenie kosztów na równi z zachowaniem wysokich standardów produktu.
- przenośne, mocowane na trójnogu ekrany Econo Mobile
- ekrany elektryczne do mocowania naściennego lub sufitowego Econo Electric.
- Econo Wall to ekrany rozwijane ręcznie. Produkt o wysokiej jakości
za niewygórowaną cenę.
Potrzebujesz pomocy przy wyposażaniu biura w nowoczesny sprzęt audio\video? Zapraszamy do kontaktu.